Agnieszka Bal – Człowiek bez barier 2015

Zwyciężczynią 13. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, została Agnieszka Bal. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie . Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda,  zaszczyciła Integrację i Laureatów swoją obecnością oraz wręczyła główną nagrodę.

 

Opis: http://echozycia.pl/Files/image/2016/Krzysiek/Warto%20Wiedzie%C4%87/PPrezydentowa.jpg

 

Pani Agnieszka Bal jest bardzo aktywna i zaangażowana w masę działań społecznych. Należy do osób, które, aby się komunikować, muszą korzystać ze wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC).

 

 

Zwyciężczyni ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku inwalidzkim, a do rozmowy używa wyłącznie dużej tablicy z literami, którą ma umieszczoną na blacie przy wózku, wskazując je łokciem. To jedyna możliwa forma, która pozwoliła na realizowanie swoich potrzeb i aktywne działanie w społeczeństwie.

 

- Do tej pory jest to mój największy sukces – mówiła odbierając nagrodę Agnieszka Bal ustami koleżanki, Eweliny Milewskiej. – Moim marzeniem jest wejście do polityki. Chciałabym do tego czasu pracować w agencji reklamowej, planuję skończyć studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo ze specjalizacją public relations – mówiła o swoich planach i marzeniach.

Chwilę potem przeszła do tego, co jest jej sercu najbliższe – praw osób posługujących się, jak ona, alternatywnymi metodami komunikacji

 

Opis: http://echozycia.pl/Files/image/2016/Krzysiek/Warto%20Wiedzie%C4%87/Dziewczyna1.jpg

 

 

- Wydaje mi się, że największym problemem w Polsce, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością, jest brak uregulowań prawnych dla osób z problemem komunikacji z przestrzenią publiczną. Byłabym szczęśliwa, gdybym mogła przyczynić się do zmiany – dodała Agnieszka Bal.

 

Pani Agnieszka bardzo aktywnie wspiera różnego rodzaju działania lokalne – jest radną Młodzieżowej Rady Żoliborza oraz angażuje się w organizacjach pozarządowych – jako wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Ożarowska” oraz członek Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się „Mówić bez Słów”.

 

Z powodu własnych doświadczeń i badań (jest autorką wielu artykułów o AAC) oraz zaangażowania w szerzenie świadomości społecznej na temat osób korzystających ze wspomagających i alternatywnych metod komunikacji, jest często zapraszana na spotkania, konferencje, seminaria i warsztaty. Stała się tym samym rzeczniczką tej grupy. Ma to tym większe znaczenie, że AAC dopiero w Polsce się rozwija i niewiele szkół wyższych gwarantuje studentom naukę tych metod, a wiele placówek terapeutycznych i edukacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością nie korzysta z nich w sposób standardowy.

 

 

W Stowarzyszeniu „Mówić bez Słów” Agnieszka przeprowadziła wraz z przyjaciółmi i wolontariuszami społeczną akcję „Mówisz? Mówię!”, w ramach której wykonali filmy i komiksy, które prezentowały scenki z życia.

 

- Polskie społeczeństwo nie jest gotowe na kontakt z użytkownikiem AAC – mówi Agnieszka Bal. – Najtrudniejsze dla takich osób jak ja jest to, że nie mogą uczestniczyć w wielu zdarzeniach życia codziennego, jak: zakupy, załatwianie spraw w urzędach, a nawet poruszanie się po ulicy. Miałam mnóstwo sytuacji, w których nieznajomi zamiast spokojnie spróbować się ze mną porozumieć, zaniepokojeni wzywali policję. Osoba niemówiąca albo mówiąca niewyraźnie jest odbierana stereotypowo jako chora psychicznie, niepełnosprawna intelektualnie albo nawet upojona alkoholem. Zawsze musi jej ktoś towarzyszyć. Warto pomyśleć o stworzeniu jakiegoś aktu prawnego, który regulowałby sytuację osób niemówiących i posługujących się alternatywnymi metodami komunikacji. To mógłby być początek trwałych zmian w mentalności społeczeństwa.

 

Pani Agnieszka za swoje dotychczasowe działania otrzymała m.in.: w 2011 r. Nagrodę Sapere Auso Dyrektora Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy, nagrodę pisma „Charaktery. Magazyn psychologiczny” za akcję „Oddajemy 1% podatku na dobry społeczny cel” w konkursie Kampania Społeczna roku 2011 w kategorii „Akcje zaangażowane społecznie”, i w 2007 r. w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”.

 

Oprac. Monika Borawska

Na podstawie: www.niepelnosprawni.pl 

 

 

 

 

data dodania: 26.09.2016 powrót